Jak bojovala divadla?

09.09.2020

Světová pandemie koronaviru je událost už navždy zapsaná v novodobé historii celého světa. Všechny instituce které si jen dokážete vybavit byly nuceny se situaci přizpůsobit. Restaurace začaly rozvážet, kina dělala online promítání, muzea a galerie pořádaly online prohlídky. Umění dostalo tvrdý zásah a muselo se začít bránit. Ať už se tu můžeme bavit jakkoliv o záporech online platforem, jedno je jisté. Umění bylo zachráněno a to právě díky online světě. Dokázalo se modifikovat tak rychle jak jen to šlo a začít rozdávat radost lidem i v této nelehké době.

Divadlo je velmi specifický žánr umění. Vyžaduje účast více lidí než v jakémkoliv jiném uměleckém oboru. V základě můžeme říct, že každé představení vyžaduje svého herce a svého diváka kdy už tady samozřejmě narážíme na problém. A co dál? Internet. Divadla začala vysílat záznamy svých představení, ti odvážnější se dokonce pustili do živého vysílání her v rouškách. Divadlo se nám doslova měnilo před očima. Každý musel zaregistrovat obrovskou komunitu lidí, milovníků divadla, kteří se semkli právě v ten pravý okamžik; když bylo divadlu nejhůře. Pojďme se společně podívat na výběr pár divadel, které se rozhodly s koronavirem bojovat po svém a dokázat nám, že své místo u nás v srdci mají oprávněně.


DIVADLO NA VINOHRADECH - HRAJEME I V KARANTÉNĚ

Jedno z předních pražských divadel se do online vysílání svých inscenací pustilo v plné parádě. Každý týden jste tak podle jejich programu vycházejícího týdně vždy v pátek mohli shlédnout záznamy her uváděných v divadle od roku 2012. Vysílala se jak představení odderniérovaná, tak i představení jež na repertoáru divadla stále najdete. Představení se vysílala v reálném čase většinou od 19.00 hodin, ovšem mohli jste se podívat i na "reprízu" představení vždy následující den od 14.00 hodin. Jednou za týden se také uskutečňovalo živé vysílání, ve kterém vystupovali známé tváře Divadla na Vinohradech. Vyprávěli historky, diváci měli možnost pokládat hercům skrz sociální sítě otázky na které herci posléze odpovídali.

STUDIO DVA DIVADLO - JSME S VÁMI

Převážně na vlnách talkshow se neslo také korona vysílání Studia DVA. Pořad "Jsme s vámi", ve kterém jste mohli strávit večer ve společnosti hvězd jako jsou například Bob Klepl, Eva Holubová, Jan Cina nebo Berenika Kohoutová. Program se však nenesl pouze v duchu talkshow. Mohli jste si poslechnout i krásné písně v podání jedné z nejvýraznějších českých muzikálových zpěvaček - Moniky Absolonové. Její mini koncerty, nejčastěji za klavírního doprovodu Ondřeje Hájka, se těšily obrovské sledovanosti. Monika opět dokázala že není pouze skvělou herečkou a zpěvačkou, ale také výbornou moderátorkou a bavičkou. Za zmínění stojí také živé odvysílání one man show s Bobem Kleplem Vysavač či beznadějně vyprodaná one woman show s Evou Holubovou Hvězda, kterou zároveň streamovala v hlavním vysílacím čase i ČT ART.

Online vysílání se zhostilo také spousty dalších pražských divadel, které by si všechny do jednoho zasloužily jmenovat. Pojďme se však podívat i do dalších divadel, mimopražských, která se rozhodla prezentovat online.

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

O brněnském Městském divadle je známo, že se snaží uspokojit svého diváka za kažou cenu. Nejinak tomu bylo i v době této krize. V Brně se rozhodli každý pátek zveřejnit na svém youtube kanále vždy na týden jednu z autorských her napsaných přímo pro divadlo, které už mají po derniéře a autoři je povolili odvysílat. Stejně jako například v Divadle na Vinohradech jste tak měli jedinečnou možnost shlédnout představení, která v nejbližší době s největší prabděpodobností jen tak neuvidíte. Šlo například o představení jako Brněnské kolo, Mendel aneb vzpoura hrášků, Zahrada divů či Baron Trenck. V karanténním online programu se však objevily i dvě hry autorů zahraničních. Jedním dílem byl rockový muzikál Evangelium o Marii a druhým, jež si sami diváci dostali možnost odhlasovat, legendární Mrtvé duše v hlavní roli s excelentním Michalem Isteníkem, jež byl za tuto roli dokonce oceněn cenou Thálie. Každou sobotu se také konal livestream, ve kterém herci jako Aleš Slanina, Igor Ondříček či Kristýna Daňhelová odpovídali na dotazy diváků.

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ - DIVADLO POD ROUŠKOU

Vzkvétající ostravské divadlo jež má na repertoáru hity jako Kočky nebo Děj se co děj také nezůstalo pozadu a na svůj youtube kanál vypustilo několik skvělých hitů. Shlédnout jste mohli operu, balet i muzikál. Největším tahákem se ovšem stal stream představení THRILL ME (Vzruš mě!) s Lukášem Adamem a Richardem Pekárkem v hlavních rolích. Komorní muzikál sklízící neuvěřitelně nadšené ohlasy divadlo odvysílalo v reálném čase a pouze jednou. I tak se divadlo na svém facebooku pochlubilo, že záznam sledovali téměř čtyři tisíce diváků, mezi nimi například i samotný autor Stephen Dolginoff přímo z New Yorku.

Divadel zapojených do těchto online vysílání byl však nespočet a výše vypsaná jsou pouze nepatrným výběrem divadel které jsme například my během karantény sledovali, či jsme zaregistrovali jejich fungování. Našlo se i spousty streamovacích platforem, které například vysílaly záznamy divadel, když si divadla nepořádala vysílání vlastní. Spousty divadel přišlo i s nápaditým řešením. Například v brněnské Huse na provázku četli každý večer od 19.00 hodin známý soubor novel o lásce, Dekameron.

Internetovým "hitem" koronavirové doby se staly hudební videa, ve kterých zpěváci na dálku, každý sám doma, nazpívali píseň. Z několika těchto videí se tak postprodukčně sestříhalo plnohodnotné hudební video jež potěšilo nejednoho muzikálového fanouška. Trendu těchto videí se chytila hlavně divadla ve světě, převážně na Broadwayi a West Endu, kde vzniklo nespočet skvělých videí s hity ze starých známých i nových muzikálů, které lze snadno dohledat na youtube. Tento skvělý nápad na sebe ovšem nenechal dlouho čekat ani u nás. Například již výš zmiňované Městské divadlo Brno nám tímto stylem představilo ukázku z chystaného muzikálu Grandhotel, tvůrčí skupina First Smile věnující se jako jediná v České republice žánru schowchoir nám nabídla vlastní originální úpravu hitu I Like To Move It z repertoáru divácky oblíbené Filmové gleeshow. Na youtube jsme také každý pátek mohli shlédnout záznam jedné z inscenací muzikálového krále Andrew Lloyd Webera jež postupně zpřístupnil nezapomenutelná díla jako Fantom opery nebo Jesus Christ Superstar.

Bylo těžké muset se ze dne na den přizpůsobit naprosto nové situaci, začít uvažovat naprosto jinak, pokusit se neztratit svého diváka a zkrátka bojovat. Přečkat tuto nečekanou situaci zasahující do života každého z nás. Divadla dokázala, že se dokáží poprat se vším co se jim postaví do cesty. Dokázala, že pro ně nic není překážkou a že zvládnout se dá vše. Věřím, že každý divák zůstal i nadále věrný svému divadlu a že se stejně jako my těší až usedne do divadelní lože a zaposlouchá se do typického divadelního zvonění oznamujícího začátek představení. Tiše také doufám, že se do kouzla divadla v průběhu karantény například ponořil i někdo nový. Někdo, kdo si po shlédnutí pár online her uvědomil, že je to pro něj naprosto fascinující nový svět, který nyní začne objevovat. Přeji všem divadlům, aby se vypořádali se ztrátami s hlavou vztyčenou a s grácií tak, jak se na divadlo sluší a patří. Spolu to zvládneme!

Šimon Hrdlička

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky